Co to znaczy być freelancerem?

freelancing poradnik zarabiania online

Freelancing oznacza pracę dla kilku przedsiębiorstw w dostosowanych do siebie godzinach zamiast pracy u jednego pracodawcy na etacie. Brzmi nieźle. Freelancer ustala własne godziny pracy oraz miejsce pracy a co najważniejsze cenę za swoją pracę.

Praca nad kilkoma niezależnymi zleceniami wymaga pewnych cech i umiejętności, więc nie jest dla wszystkich. Jeśli potrafisz pracować dla kilku różnych klientów oraz jeśli potrafisz organizować swój czas pracy a samodyscyplina nie jest Ci obca być może jest to temat warty rozważenia. Warto sprawdzić się w tej dziedzinie chociażby dlatego, że wynagrodzenie za godzinę  pracy jako freelancer nierzadko jest wyższe niż na etacie. Praca jako freelancer może zastąpić Twoją pracę etatową lub po prostu może być dodatkowym źródłem dochodów.

Kiedy rozpoczynasz swoją przygodę jako freelancer możesz nie zdawać sobie sprawy jakie masz możliwości, co w zasadzie możesz robić oraz gdzie znaleźć pierwsze zlecenia. Nawet jeśli jesteś początkującym freelancerem możesz znaleźć bardzo lukratywne zlecenia jeśli wiesz gdzie szukać.

Pamiętaj, że znalezienie dobrej pracy może wiązać się z kosztami, ale korzyścią jest możliwość znalezienia stałej niezależnej pracy w obszarze, w którym się specjalizujesz.

Poniżej prezentujemy listę miejsc w których możesz szukać swoich pierwszych zleceń

Freelancer.com

Freelancer to strona z ofertami pracy dla freelancerów, pełna możliwości zarabiania pieniędzy w domu. Platformę można przeglądać bezpłatnie i możesz ubiegać się o maksymalnie osiem ofert pracy miesięcznie. Jeśli chcesz licytować więcej projektów, musisz zarejestrować się w celu uzyskania płatnego członkostwa. Za każdy ukończony projekt Freelancer zatrzymuje 10% opłaty za pracę lub 5 USD, w zależności od tego, która kwota jest wyższa.

Fiver.com

Kolejna ogromna platforma pracy dla freelancerów, Fiverr nie zawodzi, jeśli chodzi o znalezienie pracy dla freelancerów. Zarejestruj darmowe konto na Fiverr i przejrzyj usługi oferowane przez innych. Możesz wpaść na świetne pomysły i stworzyć własne usługi i ceny na podstawie konkurencji.

Fiverr różni się nieco od innych niezależnych platform pracy. Zamiast ubiegać się o pracę i licytować ją, tworzysz stronę serwisową, zwaną „koncertem”, aby klienci mogli Cię znaleźć. Wybierz swoją cenę lub zaoferuj wiele punktów cenowych dla różnych poziomów usług. Za korzystanie z platformy zapłacisz Fiverr 20% swoich zarobków.

Upwork.com

Upwork łączy freelancerów z setkami tysięcy klientów w wielu niszach. Od fotografii, przez obsługę klienta, po projektowanie wnętrz – nie ma prawie żadnych ograniczeń co do typów ofert pracy, które można znaleźć w Upwork. Podobnie jak inne niezależne witryny z ofertami pracy, Upwork pobiera opłatę za swoje usługi. Spodziewaj się, że zapłacisz do 20% swoich zarobków na platformie za każde wykonane zadanie.

Useme.eu

Na koniec polska platforma ze zleceniami – useme.eu

Useme.eu to platforma, dzięki której legalnie wystawisz fakturę bez firmy oraz znajdziesz nowe zlecenia. Jest to platforma zrzeszająca pracodawców i pracowników. Podobnie jak wyżej przedstawione platformy useme pobiera opłaty za oferowane usługi. Opłaty są zależne od wysokości faktury za zlecenie średnio ok 10%. Szczegółowy cennik dostępny jest w tabeli opłat.


Pozostaw komentarz